str. główna ELFIN.PL

OFE
Kalkulator
PTE

19 października 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  fundusze emerytalne  dodatkowa emerytura  forum
 

Dodatkowa emerytura

 Inwestowanie z pracodawcą
Grupowe ubezpieczenia na życie
Pracownicze Programy Oszczędnościowe
Pracownicze Programy Emerytalne

Kalkulatory
Oblicz swoją emeryturę
Jak rośnie kapitał?
Ile wpłacasz do ZUS?
Jaką otrzymasz pensję netto?

Wszystkie   

Znajdź
PTE
Instytucje

Słownik finansowy

Grupowe ubezpiecenia na życie

Jest to propozycja towarzystw ubezpieczeń na życie dostępna dla pracodawców, którzy nie wdrażają Pracowniczego Programu Emerytalnego.

Ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym ustępują pod jednym względem programowi PPE - wpłacane składki są oZUSowane.

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest za to znacznie bardziej elastyczna od oferty w ramach PPE i łatwiejsza do wprowadzenia - nie posiada bowiem żadnych ustawowych ograniczeń. Poza tym, składka płacona do ZUSu nie jest przecież całkowitą stratą twoich pieniędzy - ok. połowa z nich powiększy twoją emeryturę w ramach I i II filara.

Grupowe ubezpieczenia na życie występują w jednym z dwóch wariantów:

  • o zdefiniowanej składce - określają, jaka część składki przeznaczona jest na ochronę ubezpieczeniową, a jaka na tworzenie twojego kapitału emerytalnego - bardziej wg nas korzystne (bo tutaj jesteśmy świadomi przeznaczenia poszczególnych części naszej składki),

  • o zdefiniowanym świadczeniu - nie określają, jaka część składki jest przeznaczona na ochronę, a jaka na twój kapitał emerytalny (podają jedynie wartość świadczenia w razie śmierci) - uważamy więc, że są mniej korzystne.

Najczęściej spotykaną formą lokowania są fundusze inwestycyjne zarządzane przez ubezpieczyciela. Zdarza się jednak, że programy są oparte na zewnętrznych funduszach zarządzanych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

W zakresie ochronnym należy wyróżnić przede wszystkim świadczenie pieniężne wypłacane rodzinie ubezpieczonego po jego śmierci. W rozszerzonym zakresie (ze zwiększoną składką) dochodzą świadczenia w razie nieszczęśliwych wypadków, pomocy szpitalnych, poważnych zachorowań czy inwalidztwa współmałżonka lub dziecka.

W ramach grupowej formy ubezpieczenia mogą uczestniczyć dowolni pracownicy wszystkich szczebli.

Środki przeznaczane na składki są już wcześniej obciążone podatkiem dochodowym, ale to dotyczy całego III-go filaru.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
OFE Kalkulator emerytalny PTE
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009