Ile środków OFE mogą inwestować za granicą?
Kwestię zagranicznych inwestycji Otwartych Funduszy Emerytalnych reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 lutego 2000 r. w sprawie ogólnego zezwolenia na lokowanie aktywów funduszy emerytalnych poza granicami kraju.
Zezwala ono na lokowanie aktywów funduszu w państwach będących członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz w innych państwach, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji.
Zagraniczne aktywa OFE mogą być lokowane w:
- papierach wartościowych emitowanych przez spółki notowane na podstawowych giełdach rynków kapitałowych tych państw,
- papierach skarbowych emitowanych przez rządy lub banki centralne tych państw,
- tytułach uczestnictwa emitowanych przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę w tych państwach, jeżeli instytucje te oferują publicznie tytuły uczestnictwa i umarzają je na żądanie uczestnika, czyli w instytucjach przypominających polskie otwarte fundusze inwestycyjne.
Lokaty te powinny posiadać odpowiednią ocenę ratingową nadaną przez wyspecjalizowaną agencję.
W inwestycje spełniające powyższe warunki fundusz może aktualnie ulokować do 5% swoich aktywów. Same fundusze postulują zwiększenie tego limitu nawet do 20%, jednakże Ministerstwo Finansów jest temu niechętne. Argumentem jest fakt, iż nawet z obecnego limitu skorzystały jedynie nieliczne OFE, a i ich inwestycje zagraniczne nie sięgnęły górnego pułapu możliwości.
Wpływ na wprowadzenie większego limitu mogą mieć też nasze aspiracje do członkostwa w Unii Europejskiej, której urzędnicy domagają się większych możliwości inwestowania naszych OFE poza Polską. Na dzień dzisiejszy jednak rząd nie kwapi się jednak do zwiększania omawianego limitu.
|