str. główna ELFIN.PL

OFE
Kalkulator
PTE

12 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  dodatkowa emerytura  forum

Sprawdź
wartości jednostek OFE

Kalkulatory
Oblicz swoją emeryturę
Jak rośnie kapitał?
Ile wpłacasz do ZUS?
Jaką otrzymasz pensję netto?

Wszystkie   
Słownik finansowy

Drugi filar

Drugi filar systemu emerytalnego opiera się na uczestnictwie w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Polega on na gromadzeniu i inwestowaniu składek członków OFE. Część składki pobieranej przez ZUS (tj. 7,3% wynagrodzenia brutto) przekazywana jest na twoje indywidualne konto w OFE. Środki zgromadzone przez ciebie na rachunku w funduszu emerytalnym pochodzić będą z kolejnych wpłat oraz osiągniętych zysków. Od tych wielkości zależeć będzie twoja emerytura z drugiego filaru. Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) zarządza pieniędzmi gromadzonymi w OFE. Twoja przyszła emerytura zależeć będzie od tego, jaki zysk wypracuje PTE, a zatem od trafności wyboru funduszu.

Drugi filar jako system kapitałowy daje możliwość uzbierania odpowiednio wysokiego kapitału tylko dla osób, które będą odpowiednio długo jego aktywnymi uczestnikami, czyli będą przez długi okres czasu gromadzić składki w OFE. Dlatego też młodzi, tj. urodzeni po 31 grudnia 1968r. muszą (zgodnie z ustawą) uczestniczyć w II filarze. Osoby w średnim wieku mogły przeliczyć, czy jest to dla nich opłacane i podjąć stosowną decyzję do końca 1999 roku.

Twój kapitał w otwartym funduszu emerytalnym, w przeciwieństwie do środków zgromadzonych w ramach pierwszego filaru, to rzeczywiste pieniądze , które stanowić będą twoją emeryturę z drugiego filaru. Podlegają one również dziedziczeniu.

Każdy, kto podejmuje pracę, zobowiązany jest do wyboru OFE. Możesz wybrać tylko jeden fundusz emerytalny. Jeżeli byłbyś niezadowolony ze swojego wyboru, możesz zmienić OFE na dowolny inny.

Przepisy wprowadzają system zabezpieczeń gwarantujący bezpieczeństwo kapitału w funduszach emerytalnych. Działalność wszystkich funduszy kontrolowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Fundusze zobowiązane są do publikowania na bieżąco informacji o prowadzonej działalności inwestycyjnej oraz jej wynikach.

Gdy w końcu otrzymasz prawo do otrzymywania świadczeń emerytalnych, twój fundusz przekaże uzbierany przez ciebie kapitał do zakładu emerytalnego. Zakład będzie wypłacać emeryturę według wybranego przez ciebie wariantu.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
OFE Kalkulator emerytalny PTE
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009