str. główna ELFIN.PL

OFE
Kalkulator
PTE

12 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  dodatkowa emerytura  forum

Artykuły
Czym kierować się przy wyborze funduszu?
Jak i kiedy zmienić fundusz?

Kalkulatory
Oblicz swoją emeryturę
Jak rośnie kapitał?
Ile wpłacasz do ZUS?
Jaką otrzymasz pensję netto?

Wszystkie   

Znajdź
PTE
Instytucje

Słownik finansowy

Czym kierować się przy wyborze funduszu emerytalnego?

Podejmując decyzję o wyborze funduszu emerytalnego decydujesz o wysokości twojej przyszłej emerytury. Pamiętaj, że piąta część składki odprowadzanej do ZUS-u, czyli 7,3% twojego wynagrodzenia brutto będzie przekazywana do wybranego przez ciebie funduszu emerytalnego. Możesz wybrać tylko jeden OFE, więc decyzja ta powinna być przemyślana. Wybierz takie PTE, które zapewni Ci pewny i wysoki zysk, a w efekcie satysfakcjonującą cię emeryturę. Przed wyborem powinieneś dokonać analizy porównawczej ofert wszystkich funduszy.

Podejmując decyzję zwróć uwagę na wiarygodność funduszu, jego efektywność oraz jakość oferowanych usług.

Wiarygodność funduszu

Bardzo ważne są dwa czynniki:

  • wiarygodność personelu zarządzającego
  • wiarygodność akcjonariuszy PTE

Ustawa określa minimalne wymogi, jakie musi spełnić członek zarządu PTE. Nie przywiązuj więc dużej wagi do doświadczenia w zarządzaniu pieniędzmi czy też kwalifikacji kadry zarządzającej. Jej wyniki zostaną odzwierciedlone we wzroście aktywów netto funduszu. Doradcy inwestycyjni mogą korzystać z doświadczeń akcjonariuszy PTE, co powinno zaowocować efektem w postaci dużych przyrostów aktywów netto funduszu.

Wybierając PTE wybierz zatem instytucję, której możesz zaufać!

Wśród towarzystw emerytalnych znajdujemy zarówno firmy oparte wyłącznie na kapitale polskim, jak też wyłącznie zagranicznym. Dla Ciebie ważna jest reputacja akcjonariuszy PTE oraz ich doświadczenie w zarządzaniu środkami pieniężnymi.

Firmy tworzące towarzystwo emerytalne powinny mieć:

  • doświadczenie na rynku polskim i zagranicznym
  • stabilną sytuację finansową
  • długofalową politykę inwestycyjną na rynku polskim
Obecność tych czynników świadczy, że akcjonariusze PTE traktują PTE jako inwestycję długoterminową. Tak jak i ty. Pamiętaj, że fundusze emerytalne będą budowały swoją strategię w perspektywie 10 - 40 lat.

Wysoka wartość kapitałów własnych PTE jest ważnym elementem wiarygodności, gdyż zabezpiecza pokrycie ewentualnych strat. Jednak pamiętaj, że wiarygodni akcjonariusze są w stanie w razie konieczności odpowiednio powiększyć kapitał.

Efektywność

Na efektywność twoich oszczędności przekazywanych do OFE mają wpływ:

  1. wzrost jednostki uczestnictwa

Możesz sam przekonać się o wartości jednostek uczestnictwa danego funduszu. Oczywiście powinieneś wybrać ten fundusz, który rokuje nadzieję, że będzie osiągał najwyższą stopę zwrotu w przyszłości. Wybierając taki fundusz możesz oprzeć się na analizie:

  • danych historycznych - tzn. wybierasz ten, który osiągnął najwyższą stopę zwrotu w przeszłości. Kierując się tą zasadą ufasz, że fundusz będzie wciąż dobrze zarządzany i utrzyma w przyszłości dobre wyniki
  • polityki inwestycyjnej funduszu - fundusz agresywny może być korzystniejszy dla osób mających wiele (ponad 20) lat do emerytury. Kilka lat przed samą emeryturą możesz wybrać w obrębie twojego towarzystwa fundusz typu B, który zainwestuje środki pieniężne w papiery wartościowe o stałym oprocentowaniu. Przed samą emeryturą powinieneś wybrać pewny zysk.

Pamiętaj jednak, że analiza wyników PTE w pierwszym okresie ich działalności jest bardzo trudna i możesz się pomylić.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
OFE Kalkulator emerytalny PTE
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009