str. główna ELFIN.PL

OFE
Kalkulator
PTE

12 sierpnia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  dodatkowa emerytura  forum

Artykuły
Czym kierować się przy wyborze funduszu?
Jak i kiedy zmienić fundusz?

Kalkulatory
Oblicz swoją emeryturę
Jak rośnie kapitał?
Ile wpłacasz do ZUS?
Jaką otrzymasz pensję netto?

Wszystkie   

Znajdź
PTE
Instytucje

Słownik finansowy

Jak i kiedy zmienić OFE?

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę otwartego funduszu emerytalnego. Decyzja o zmianie funduszu emerytalnego musi być dokładnie przemyślana. Przy jej podejmowaniu upewnij się, czy

  • nowy fundusz, który wybierasz, jest rzeczywiście lepszy od dotychczasowego
  • zyski z tej decyzji zrekompensują ci koszty związane ze zmianą OFE.

Nie daj się zbyt łatwo namówić akwizytorom! Decyzję podejmij samodzielnie.

Kiedy warto zmienić fundusz emerytalny?
Do funduszu emerytalnego wpływa 7,3% twojego wynagrodzenia, co odpowiada piątej części składki na ubezpieczenia społeczne przekazywanej do ZUS-u. O wysokości twojej przyszłej emerytury z II filaru będzie decydowała wielkość tej składki oraz wyniki wybranego przez ciebie OFE. Wyniki zarządzania PTE jest teraz trudno oszacować, ale łatwo sprawdzić, ile pieniędzy zabierze ci PTE w postaci prowizji od wpłacanej składki.
Prowizje pobierane przez fundusze
Prowizje pobierane przez fundusze różnią się. Wysokość prowizji jest znana wcześniej za cały okres gromadzenia składek w danym OFE. Przykład: jeżeli zarabiasz 1500 zł miesięcznie (co odpowiada składce do OFE w wysokości 135zł) i zarabiałbyś tyle przez najbliższe 20 lat, to wiedz, że w zależności od PTE zapłaciłbyś prowizję w szerokich granicach 1500-2800 złotych. Możesz uznać, że wyniki wybranego przez ciebie funduszu i wysokość pobieranych prowizji nie są dla ciebie satysfakcjonujące i zdecydować się na zmianę OFE. Dobrze by jednak było, byś nie decydował się na to przynajmniej w pierwszych 12 miesiącach twojego stażu w nim ze względu na konieczność poniesienia względnie wysokiej opłaty transferowej.
Opłata transferowa

Gdy zmieniasz fundusz emerytalny środki pieniężne, które posiadasz na rachunku "starego" funduszu przenoszone są do nowo wybranego przez ciebie funduszu. Ta operacja określona jest mianem wypłaty transferowej. Pamiętaj, że zmieniając fundusz musisz zapłacić opłatę transferową, która jest potrącana ze środków na twoim dotychczasowym rachunku w OFE. Opłata ta jest pobierana wówczas, gdy zmieniasz fundusz przed upływem 24 miesięcy uczestnictwa w nim. Ma ona zapobiec zbyt częstemu przenoszeniu się klientów między funduszami. Wysokość opłaty maleje wraz z długością stażu w danym funduszu emerytalnym. Wreszcie po 24 miesiącach członkostwa w OFE możesz zmienić fundusz bez konieczności ponoszenia opłaty transferowej.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
OFE Kalkulator emerytalny PTE
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009