str. główna ELFIN.PL

OFE
Kalkulator
PTE

25 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  dodatkowa emerytura  forum
Słownik finansowy

PITy 2023? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Wiadomości Elfina - Dodatkowa emerytura
www.elfin.pl
portal finansowy


25 kwietnia 2024

Dodatkowa emerytura

Uczestnictwo w szeroko pojętym III filarze nowego systemu ubezpieczeń społecznych jest niczym innym, jak dodatkową, dobrowolną formą gromadzenia i pomnażania pieniędzy. Decydując się na udział w nim, stwarzasz sobie możliwość uzupełnienia przyszłych świadczeń emerytalnych.

Fakt, iż ten element reformy ubezpieczeń społecznych ma charakter dodatkowy, wcale nie oznacza, że powinieneś go traktować gorzej niż dwa pozostałe. Wręcz przeciwnie - to właśnie on w przyszłości może zadecydować o poziomie świadczeń, jakie będziesz otrzymywał na emeryturze.

Przed reformą statystyczny Polak otrzymywał emeryturę na poziomie mniej więcej 70% dotychczasowych zarobków. W nowym systemie emerytalnym suma wypłat, jakie otrzymasz w ramach dwóch pierwszych filarów może również nie odbiec w górę od tego poziomu. Formy oszczędzania w tych filarach są ustawowo ograniczone, a ich efekty możliwe do "skonsumowania" dopiero po przekroczeniu ściśle określonego i późnego wieku.
Na tym tle oszczędzanie na dodatkową emeryturę ma wiele zalet:

  • masz do dyspozycji kilka form i instytucji, którym możesz powierzyć swoje ciężko zarobione pieniądze
  • możesz samodzielnie decydować o ich wyborze i nie musisz ograniczać się do jednej formy inwestycji
  • zgromadzone środki możesz zwykle podjąć przed osiągnięciem ustawowo określonego wieku emerytalnego
  • poza wypracowaniem dodatkowych świadczeń emerytalnych możesz zapewnić sobie również dodatkową ochronę gdy wybierzesz ubezpieczenie na życie.
Indywidualny program inwestycyjny

Możesz sam zorganizować sobie indywidualny program inwestycyjny. Jeśli posiadasz pewną wiedzę na temat możliwości, jakie dają funkcjonujące na rynku instrumenty finansowe, sam możesz tak lokować oszczędności, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie solidne zabezpieczenie na przyszłość. Możesz też powierzyć całość lub część swoich pieniędzy w zarządzanie specjalistom.

Jeśli pracujesz, masz także możliwość zapewnienia sobie dodatkowej emerytury poprzez udział w grupowej formie inwestowania, stworzonej przez twojego pracodawcę. Polega ona na lokowaniu części twoich dochodów w jedną z form oszczędzania.

Inwestowanie z pracodawcą

Środki, które wpłacasz na dodatkową emeryturę są już wcześniej obciążone podatkiem dochodowym. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku inwestycji nie związanych ani z programem PPE ani z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie, zapłacisz prawdopodobnie podatek dochodowy od zysków z inwestycji. Jego wielkość będzie zależała od obowiązującej w przyszłości ustawy podatkowej. Obecnie, większość dochodów pochodzących z inwestycji omawianych przez nas jest wolna od podatku dochodowego (np. odsetki od lokat bankowych, obligacji, zysk wynikający z posiadanych jednostek uczestnictwa). W krajach zachodnioeuropejskich, dla przykładu, podatek dochodowy od lokat bankowych jest pobierany, ale jego wartość jest nieporównywalnie mniejsza od podatku od wynagrodzeń.

Pamiętaj o tym, że długość okresu regularnego inwestowania twoich oszczędności ma bardzo duży wpływ na wysokość zebranego kapitału emerytalnego i w efekcie na wysokość twojej przyszłej dodatkowej emerytury.
Zobacz: przykład--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
OFE Kalkulator emerytalny PTE
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009