str. główna ELFIN.PL

OFE
Kalkulator
PTE

23 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  dodatkowa emerytura  forum

Kalkulatory
Oblicz swoją emeryturę
Jak rośnie kapitał?
Ile wpłacasz do ZUS?
Jaką otrzymasz pensję netto?

Wszystkie   
Słownik finansowy
   Kalkulator składek ZUS   

Kalkulator składek do ZUS

Kalkulator przeznaczony jest do wyliczania elementów składki odprowadzanej przez pracodawcę do ZUS-u. Kalkulator w trzech kolumnach przedstawia obciążenie składkami do ZUS, które odprowadza pracodawca w imieniu swoim, pracownika oraz obie wartości zsumowane.

Podstawą wyliczeń jest zawsze twoja pensja brutto. Kalkulator wylicza składkę z przeznaczeniem na poszczególne fundusze oraz informuje o procentowym charakterze obciążeń ponoszonych przez pracodawcę lub pracownika. Wyliczenia zawsze wykonywane są w stosunku do podanej wartości pensji miesięcznej. Jeżeli chcesz uzyskać wyliczenia w skali wynagrodzeń rocznych przejdź do Kalkulatora Podatkowego.

Wyjaśnienia terminów zastosowanych w Kalkulatorze:
Aktualna pensja brutto to kwota wynagrodzenia, która jest ustalana w umowie o pracę. Potrącana jest z niej składka na ZUS i podatek dochodowy. Po odjęciu tych obciążeń otrzymujesz wypłatę "na rękę", czyli pensję netto (to jednak możesz zobaczyć tylko w kalkulatorze podatkowym).

W ramach Funduszu Emerytalnego gromadzone są środki na twoją emeryturę. Na fundusz emerytalny odprowadzana jest kwota odpowiadająca 19,52% pensji brutto, ale 1% wynagrodzenia przeznaczone jest na Fundusz Rezerwy Demograficznej. W efekcie na emeryturę socjalną (z pierwszego i drugiego filaru) przeznaczone jest tylko 18,52%. Jeżeli jesteś uczestnikiem OFE wówczas w ramach składki na fundusz emerytalny 7,3% pensji brutto przekazywane jest na twoje konto w wybranym przez ciebie OFE, pozostałe 11,22% pensji brutto jest ewidencjonowane przez ZUS na twoim indywidualnym koncie z przeznaczeniem na emeryturę z pierwszego filaru.
Składki na Fundusz Rentowy finansowane są po zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Ze środków z tego funduszu wypłacane są renty dla osób, które ze względów zdrowotnych straciły zdolność wykonywania pracy i zostały inwalidami. Jeżeli będziesz zdrowy do chwili osiągnięcia wieku emerytalnego, to nie skorzystasz z tych pieniędzy.
Fundusz Chorobowy przeznaczony jest na wypłatę zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych i porodowych. Zasilany jest z pensji pracownika.
Fundusz Wypadkowy utworzony jest z wpłat pracodawców w celu wypłaty świadczeń dla osób, które uległy wypadkom przy pracy. Jest opłacany przez pracodawcę.
Fundusz Pracy przeznaczony jest dla bezrobotnych, którzy uprawnieni są do pobierania zasiłków.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (GŚP) przeznaczony jest na pokrycie pensji niewypłaconych z winy pracodawcy. Jest opłacany przez pracodawcę.
W wierszu Razem do ZUS otrzymujemy sumę składki potrącanej z pensji pracownika, składki płaconej przez pracodawcę oraz tych obu wartości skumulowanych.

Wartość twojej pensji netto powstaje po odjęciu od pensji brutto: wartości składek płaconych przez ciebie do ZUS oraz kwoty podatku dochodowego. Realny koszt dla pracodawcy z tytułu wynagrodzenia, które płaci tobie, odpowiada sumie wynagrodzenia brutto oraz składek do ZUS, które odprowadza za ciebie w swoim imieniu.

OFE Kalkulator emerytalny PTE
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009