str. główna ELFIN.PL

OFE
Kalkulator
PTE

25 lutego 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  dodatkowa emerytura  forum
 Przewodnik
System emerytalny
Pierwszy Filar ZUS
Drugi Filar OFE
Trzeci Filar PPE
Istota funkcjonowania
Pracownicze Programy Emerytalne
Tworzenie PPE - informacje dla pracodawcy
Warunki przystąpienia - informacje dla pracownika
Formy PPE
Składka emerytalna
Emerytura z PPE
Trzeci Filar IKE
Samodzielne inwestowanie

Kalkulatory
Oblicz swoją emeryturę
Jak rośnie kapitał?
Ile wpłacasz do ZUS?
Jaką otrzymasz pensję netto?

Wszystkie   
Słownik finansowy
Z przewodnika
Warunki przystąpienia - informacje dla pracownika

Warunki przystąpienia pracownika do programu

Uczestnikami programu mogą zostać pracownicy wykonujący pracę na terytorium Polski lub na terytorium innego państwa w ramach delegowania przez pracodawcę mającego siedzibę albo miejsce zamieszkania w Polsce. Pracownik taki powinien być zatrudniony nie krócej niż 3 miesiące, chyba że zakładowa umowa emerytalna stanowi o tym inaczej.

Również pracodawca może być uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego, o ile prowadzi on program emerytalny dla swoich pracowników, złoży deklarację uczestnictwa w programie oraz spełnia postanowienia zawarte w zakładowej umowie emerytalnej.

Osoba zatrudniona u kilku pracodawców prowadzących programy emerytalne bez względu na wymiar czasu pracy może uczestniczyć w kilku programach prowadzonych przez poszczególnych pracodawców. Wypłata środków zgromadzonych w ramach jednego pracowniczego programu emerytalnego nie może nastąpić, jeżeli po jej dokonaniu pracownik pozostałby uczestnikiem innego programu emerytalnego. W takim wypadku można dokonać wyłącznie wypłaty transferowej.

Gdy instytucja obsługująca PPE upadnie...

twój kapitał nie przepadnie. Instytucja obsługująca program - jak każda inna instytucja - może zbankrutować. W przypadku likwidacji instytucji obsługującej PPE: pracowniczego towarzystwa emerytalnego, funduszu inwestycyjnego, towarzystwa ubezpieczeniowego - kapitał uczestnika może zostać przekazany w formie wypłaty transferowej do nowo wybranej instytucji obsługującej program. Będzie nią odpowiednio pracownicze towarzystwo, fundusz inwestycyjny, towarzystwo ubezpieczeniowe lub TUW.

W sytuacji, gdy nie zdecydujesz się na dokonanie wypłaty transferowej oraz żadna instytucja nie zajmie się obsługą programu, nastąpi wypłata kapitału uczestników.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
OFE Kalkulator emerytalny PTE
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009