Ile srodkow OFE moga inwestowac za granica?
Kwestie zagranicznych inwestycji Otwartych Funduszy Emerytalnych reguluje Rozporzadzenie Ministra Finansow z dnia 18 lutego 2000 r. w sprawie ogolnego zezwolenia na lokowanie aktywow funduszy emerytalnych poza granicami kraju.
Zezwala ono na lokowanie aktywow funduszu w panstwach bedacych czlonkami Organizacji Wspolpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz w innych panstwach, z ktorymi Rzeczpospolita Polska zawarla umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji.
Zagraniczne aktywa OFE moga byc lokowane w:
- papierach wartosciowych emitowanych przez spolki notowane na podstawowych gieldach rynkow kapitalowych tych panstw,
- papierach skarbowych emitowanych przez rzady lub banki centralne tych panstw,
- tytulach uczestnictwa emitowanych przez instytucje wspolnego inwestowania majace siedzibe w tych panstwach, jezeli instytucje te oferuja publicznie tytuly uczestnictwa i umarzaja je na zadanie uczestnika, czyli w instytucjach przypominajacych polskie otwarte fundusze inwestycyjne.
Lokaty te powinny posiadac odpowiednia ocene ratingowa nadana przez wyspecjalizowana agencje.
W inwestycje spelniajace powyzsze warunki fundusz moze aktualnie ulokowac do 5% swoich aktywow. Same fundusze postuluja zwiekszenie tego limitu nawet do 20%, jednakze Ministerstwo Finansow jest temu niechetne. Argumentem jest fakt, iz nawet z obecnego limitu skorzystaly jedynie nieliczne OFE, a i ich inwestycje zagraniczne nie siegnely gornego pulapu mozliwosci.
Wplyw na wprowadzenie wiekszego limitu moga miec tez nasze aspiracje do czlonkostwa w Unii Europejskiej, ktorej urzednicy domagaja sie wiekszych mozliwosci inwestowania naszych OFE poza Polska. Na dzien dzisiejszy jednak rzad nie kwapi sie jednak do zwiekszania omawianego limitu.
|