str. główna ELFIN.PL

OFE
Kalkulator
PTE

17 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
przewodnik  dodatkowa emerytura  forum
 Przewodnik
System emerytalny
Pierwszy Filar ZUS
Sposób funkcjonowania
Międzypokoleniowy Kapitał Uprawnień Emerytalnych
Fundusz Rezerwy Demograficznej
Zadania ZUS-u
Konto w ZUS-ie
Emerytura z ZUS-u
Kapitał początkowy
Wysokość składki
Wyliczanie kapitału początkowego
Podział składki
Dziedziczenie środków
Drugi Filar OFE
Trzeci Filar PPE
Trzeci Filar IKE
Samodzielne inwestowanie

Kalkulatory
Oblicz swoją emeryturę
Jak rośnie kapitał?
Ile wpłacasz do ZUS?
Jaką otrzymasz pensję netto?

Wszystkie   
Słownik finansowy
Z przewodnika
Konto w ZUS-ie

Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu posiada w ZUS-ie własne konto ubezpieczenia. Na koncie tym ewidencjonowane są składki oraz informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia danej osoby.

Wysokość twojej emerytury z pierwszego filaru zależeć będzie od kwoty środków zgromadzonych na twoim koncie. Kwota ta podlega waloryzacji w celu zachowania co najmniej ich realnej wartości w odniesieniu do cen towarów i usług konsumpcyjnych. W praktyce oznacza to, że uzbierany przez ciebie kapitał jest mnożony przez odpowiedni wskaźnik (wskaźnik waloryzacji). Wprowadzone od 1 stycznia 2008 r. zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS przewidują, że świadczenia emerytalno - rentowe będą waloryzowane corocznie - od dnia 1 marca. Natomiast wskaźnik waloryzacji będzie określany jako średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
To zwiększenie wskaźnika waloryzacji będzie corocznie negocjowane w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Jeżeli nie dojdzie do uzgodnienia wskaźnika na forum Komisji, jego wysokość określi w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.

Konto ubezpieczonego zakładane jest przeważnie na podstawie zgłoszenia składanego do ZUS-u przez pracodawcę. Ma on na to 7 dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli z reguły od momenty podpisania umowy o pracę. Konto oznaczone zostaje numerem ewidencyjnym nadanym osobie ubezpieczonej przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (RCI PESEL).

O stanie twojego konta emerytalnego powinieneś być informowany raz do roku. Informacje zawarte na twoim koncie objęte są przepisami o ochronie danych osobowych.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
OFE Kalkulator emerytalny PTE
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009